ROLETY RZYMSKIE – rodzaje, szycie, zastosowania

Co to są rolety rzymskie, do czego służą i gdzie można je zastosować?

Rolety rzymskie zdobyły już ogromną grupę zwolenników. Od kilku lat są coraz częściej proponowane klientom przez salony szyjące dekoracje okienne oraz  przez projektantów, z których usług korzystają klienci. Jak sama nazwa wskazuje, pomysł pochodzi od starożytnego Rzymu, a konkretnie od dekoracji zakładanych na okna przez Rzymianki. Zawieszały one tkaniny w celu ochrony przez świecącym słońcem w dzień, chłodem w nocy, a zapewne również jako zabezpieczenie przed wzrokiem innych [1].

Rolety rzymskie mają na celu nie tylko oddzielać od tego, co na zewnątrz, ale także dekorować nasz dom. Można je zastosować właściwie do każdego rodzaju pomieszczeń – salonu, kuchni, jadalni, sypialni, pokoju dziecięcego, łazienki, pokoju gościnnego, korytarza, a nawet pralni czy biura. Do każdego wnętrza można dobrać taki sposób montażu, rodzaj tkaniny, sposób szycia, „krój” czy dodatkowe ozdoby, aby podkreślić piękno pomieszczenia, dopasować do innych elementów występujących w danym miejscu oraz móc w sposób wygodny z nich korzystać. Rolety te pasują do wnętrz nowoczesnych jak i stylowych. Wszystko zależy od doboru tkaniny oraz rodzaju rolety, o których będzie napisane poniżej. Rolety rzymskie mogą być szyte właściwie na każde okno – pionowe czy dachowe. Stosowane są wtedy odpowiednie mechanizmy i sposoby montażu umożliwiające ich zawieszenie.

Jakie rodzaje rolet rozróżniamy?

Rolety rzymskie są najpopularniejsze, ale nie jedyne. Istnieje kilka rodzajów rolet. Możemy wyróżnić rolety rzymskie, rolety weneckie, rolety londyńskie, rolety austryjackie, łuskę oraz nowość rolety RVS. Każda z nich zamocowana jest na specjalnym mechanizmie umożliwiającym regulowanie wysokości tkaniny. Różnią się między sobą sposobem szycia, a co za tym idzie efektem końcowym.

Justyna Kwiatkowska

Rolety rzymskie są roletami płaskimi. Nie ma tutaj żadnych pionowych fałd ani marszczeń. Fałdy poziome tworzące się podczas podciągania tkaniny do góry usztywniane są specjalnymi patyczkami – szprosami. Dzięki temu tkanina jest idealnie płaska, a jej boki idealnie równe w pionie. Zakładki tworzące się z tkaniny są równe, gdyż szprosy wszywane są w identycznej odległości od siebie na całej wysokości rolety. Jest to rodzaj dekoracji bardzo symetryczny, prosty, a dzięki temu pasujący do większości pomieszczeń. Ten model rolety wymaga wykorzystania małej ilości tkaniny, gdyż potrzeba jej jedynie 20 cm więcej niż szerokość rolety (oczywiście przy założeniu, że tkanina jest na tyle szeroka, że wystarczy jej na wysokość rolety oraz dodatkowe centymetry na podwinięcia i tunele na szprosy). W opisanym przypadku tkanina musi być zupełnie gładka, posiadać wzór, który dobrze wygląda w poziomie i pionie, a splot tkaniny musi pozwalać na jej ewentualne odwrócenie. Tkaniny, które można zastosować do tego rodzaju rolety mogą być grubsze, cieńsze, gładkie, wzorzyste, zaciemniające lub transparentne. Co ważne, nie mogą być rozciągliwe.

Rolety weneckie i londyńskie to rolety bardziej okazałe. Wymagają użycia dużo większej ilości tkaniny niż rolety rzymskie, najlepiej dwa razy więcej niż szerokość gotowej rolety. Tkanina ta jest marszczona u góry, dzięki zastosowaniu specjalnej taśmy marszczącej (rolety weneckie) lub układana w fałdy, kontrafałdy czy zakładki (rolety londyńskie). Roleta ta nie posiada szprosów, a jedynie pionowe taśmy, dzięki którym podnosząc tkaninę do góry tworzą się nieregularne bufki. Roleta ta uszyta może być z tkanin zasłonowych lub firanowych. Najlepszy efekt dają tkaniny lekko sztywne i gładkie.

Oczywiście można zastosować tkaninę ze wzorem, ale należy wtedy wybrać taki wzór by nie przytłaczał pomieszczenia, nie był zbyt intensywny i był odpowiednio widoczny po podciągnięciu do góry. Powinien to być raczej wzór „po całości” niż w pionowych pasach, w przypadku szycia w zakładki lub fałdy. W przypadku zastosowania taśmy marszczącej nie ma to znaczenia. Rolety bardziej pasują do pomieszczeń stylowych, ale także mogą służyć do przełamania prostoty w nowoczesnych wnętrzach.

Źródło zdjęcia: https://firanystargard.pl/nasze-realizacje/

Rolety austryjackie to rodzaj rolet idealnych do bardzo eleganckich, stylowych pomieszczeń. Tak jak rolety londyńskie nie wymagają użycia szprosów, ale pomimo tego są bardziej symetryczne i „powtarzalne”. Rolety austryjackie uszyte są na płaskiej taśmie u góry, co powoduje brak jakichkolwiek marszczeń przy mechanizmie. Dodatkowo wszyte są taśmy pionowe, które podczas podciągania tkaniny do góry tworzą regularne fałdy układające się w łuk u dołu rolety. Ilość taśm pionowych zależy od wybranego końcowego efektu, jaki chcemy uzyskać. Możemy zastosować kilka taśm wszytych w regularnych odstępach w pionie (odległość to najczęściej około 30-40 cm) wówczas uzyskamy efekt kilku równych łuków. Istnieje również możliwość zastosowania jedynie dwóch taśm wówczas mamy jeden łuk, ale ten sposób sprawdzi się jedynie przy niezbyt szerokich roletach (najlepiej o szerokości maksymalnej do 120 cm).

Tkaniny nadające się do zastosowania w tego rodzaju rolecie powinny być „lejące”, czyli bardzo płynne. Nie mogą to być sztywne tkaniny, gdyż efekt będzie bardzo nieregularny i bardziej będzie przypominał roletę londyńską niż austryjacką.

Roleta łuska to roleta przypominająca nieco roletę rzymską i roletę austryjacką. Posiada w sobie część elementów z jednego rodzaju rolety, a część z drugiego rodzaju. Umocowana jest na mechanizmie jak każda z opisywanych przez nas rolet. U góry uszyta jest na płasko tak jak roleta rzymska i austryjacka. Nie zawiera taśm pionowych tak jak roleta austryjacka, ale posiada taśmy poziome tak jak roleta rzymska (szyta z taśmami zamiast tuneli na szprosy). Różnica pomiędzy roletą łuską, a roletą rzymską jest taka, że nie stosuje się usztywnienia w postaci szprosów.

Po podciągnięciu tkaniny fałdy są równe jak w rolecie rzymskiej, gdyż taśmy są wszywane w identycznych odległościach w poziomie na całej wysokości rolety, ale nie są zupełnie proste, gdyż brak im usztywnienia – mają efekt delikatnej fali. Tkaniny stosowane do szycia tego rodzaju rolety nie mogą być bardzo sztywne. Mogą zawierać wzory, pionowe pasy lub być zupełnie gładkie.

Roleta RVS, inaczej zwana roletą UP&DOWN to nowość w dekoracjach okiennych. Jest to roleta rzymska, ale o innym sposobie montażu niż tradycyjna. Tradycyjną roletę montuje się do ściany, sufitu lub nakładając ją specjalnymi uchwytami na ramę okienną. Roletę RVS montuje się także do ramy okna (inwazyjnie lub bezinwazyjnie), ale dzięki zastosowaniu specjalnych, ruchomych profili i systemu sznurków i żyłek roleta może być ustawiana na każdej wysokości okna, przysłaniając tylko ten kawałek, który chcemy.

Mechanizm ten działa na podobnej zasadzie jak plisy. Można przysłonić całe okno, tylko jego górną część lub jedynie dolną, a także sam środek. Jest to idealne rozwiązanie do mieszkań mocno nasłonecznionych, gdzie w zależności od wysokości Słońca, światło pada przez nasze okna pod innym kątem. Jest to też ciekawa propozycja dla osób mieszkających na parterze, gdyż można wówczas zasłonić dolną część okna, dzięki czemu ukryjemy się przez wzrokiem osób z zewnątrz, a jednocześnie wpuścimy naturalne światło słoneczne górną częścią szyby

Źródło zdjęcia: https://www.homebook.pl/produkty/1000036639/rvs-wyjatkowa-zaslona-rzymska-anwis?fbclid=IwAR35BTuKysV-d-qP1pp18UaL9nfSldJMGz-UIuP5I9PBROBblWdUQK5Tgms

Czym możemy ozdobić rolety?

Każdą z wyżej wymienionych rolet można dodatkowo przyozdobić. W zależności, jaki efekt chcemy uzyskać mamy do wyboru wiele pasmanteryjnych dodatków oraz możliwość doszycia ozdobnych paneli z materiału innego niż zastosowanego na rolecie. Dodatki pasmanteryjne współgrające z roletami to różnego koloru i szerokości gipiury, koronki bawełniane, koraliki czy frędzle. W pokoju dziecięcym uroczo wyglądają rolety z doszytą taśmą z pomponami. Wszystkie te dodatki możemy doszyć u dołu rolety (wówczas w momencie, gdy roleta jest podciągnięta ozdobę tę widać i w pomieszczeniu i z zewnątrz okna), u góry rolety (ozdoba widoczna tylko we wnętrzu pomieszczenia) lub w obydwu miejscach. Przy samej górze rolety nad taśmą można też wszyć sznureczek, tzw. Wpustkę, która delikatnie podkreśli subtelność dekoracji. Do ozdoby rolet (stosowane zazwyczaj w roletach rzymskich) można wykorzystać tzw. panele lub ażury. Są one wykonane z innego materiału niż cała roleta, aby wyraźnie się odznaczały od reszty. Są to różnej wysokości pasy tkaniny (zazwyczaj 10-25 cm wysokości), dodatkowo usztywnione, wszyte u góry rolety, u jej dołu lub w obydwu miejscach. Dodatkowo dolny panel można wyciąć w fantazyjne kształty np. szpic. Można do niego doszyć też ozdobny koralik, który jeszcze bardziej nada rolecie niepowtarzalny charakter. Można również wszyć ozdobny pasek tkaniny po bokach rolety, co da dodatkowy efekt ozdobny. Ozdoba ta jest również świetnym wyjściem, gdy podoba nam się tkanina, która jest za wąska na naszą szerokość rolety, gdyż dzięki dodatkowemu materiałowi jesteśmy w stanie poszerzyć tkaninę, z której zostanie uszyta roleta.  Ażury natomiast są wszywane jedynie u dołu rolety i są to wzory w tkaninie zazwyczaj wycinane laserowo.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o roletach rzymskich

Zastosowanie różnego rodzaju tkanin da inny efekt końcowy. Każdą roletę możemy uszyć z tkaniny zasłonowej lub firanowej. Tkaniny zasłonowe mogą być wzorzyste, w pasy lub gładkie. Zazwyczaj unika się stosowania tkanin w pasy poziome, gdyż po zwinięciu rolety gubią się one i nie są odpowiednio wyeksponowane. Do rolet (szczególnie rzymskich) można zastosować tkaninę typu blackout, która zupełnie zaciemnia wnętrze. Jest to tkanina wykonana w taki sposób, że niezależnie od koloru nie przepuszcza promieni słonecznych, dzięki czemu możemy stworzyć mrok w pomieszczeniu, ale także latem pozwala na ograniczenie ciepła słonecznego „wchodzącego” do wnętrza domu. Tkaniny firanowe, z których możemy uszyć rolety nie mogą być rozciągliwe. Mogą być zupełnie gładkie lub wzorzyste. Mogą to być tkaniny o gęstym splocie, ale także transparentne, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać. Mogą to być także tkaniny firanowe z ozdobnym dołem, który można pozostawić, jako ozdoba dająca efekt panelu. Rolety londyńskie i weneckie najlepiej wyglądają z tkanin dość sztywnych, zaś roleta łuska powinna być uszyta z lejącego materiału. Szczegółowo zostało to opisane przy opisie każdego rodzaju rolet. Ważną kwestią przy wyborze tkaniny jest również jej szerokość. Tkaniny gładkie bardzo często można odwracać (jeśli jej splot na to pozwala) wówczas ogranicza nas jedynie wysokość rolety, ale i temu można zaradzić zszywając dwa kawałki tkaniny w miejscu tunelu na szprosy. Sposób ten nie będzie niestety dobry przy roletach, w których szprosów nie ma, gdyż po rozłożeniu będzie widoczne zszycie tkaniny. Tkaniny wzorzyste również możemy odwracać, ale tylko wtedy, gdy wzór jest na tyle regularny, że ładnie będzie wyglądał odwrócony. Nieciekawie będą przecież wyglądać np. kwiaty rosnące w bok. Przy tkaninach ze wzorem więcej pracy wymaga ewentualne łączenie tkanin, gdyż wzór na obydwu kawałkach musi do siebie idealnie pasować, a co za tym idzie zużywane jest więcej tkaniny i powoduje to powstawanie większej ilości odpadów, a jednocześnie podwyższa koszty produkcji.

Wszystkie rolety opisane powyżej, bez względu na ich rodzaj możemy zamontować na kilka sposobów. Najbardziej tradycyjnym sposobem jest montaż rolet bezpośrednio do ściany lub sufitu. Specjalne wsporniki należy przymocować za pomocą śrub do ściany. Należy pamiętać, aby zastosować odpowiedni rodzaj kołków, do rodzaju materiału, z którego ściana lub sufit są wykonane. Ważne jest też to, aby zewnętrzne krawędzie wsporników kończyły się około 5-10 cm od końca montowanej rolety (rozstaw wsporników, licząc od ich zewnętrznych krawędzi powinien być mniejszy o około 10-20 cm niż szerokość rolety). Zasada ta obowiązuje przy montażu ściennym oraz sufitowym. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej odległości od góry rolety do górnej krawędzi wnęki okiennej. Przy tradycyjnych roletach należy zachować odstęp około 15 cm (przy roletach bez ozdobnych paneli na dole czy innych ozdób), do nawet 25-30 cm (przy ozdobach w dolnej części rolety – szerokość powinna być mniej więcej równa wysokości ozdób). Ważne jest to przy oknach rozwierno-uchylnych lub rozwiernych, za względu na komfort z korzystania z okna jak i rolety. Przy niezachowaniu tych odległości w momencie maksymalnego zwinięcia rolety może ona zachodzić na ramę okna, a nawet szybę, co spowoduje trudności z otwieraniem okien, jak i możliwość uszkodzenia rolety. Zasada ta nie obowiązuje przy oknach stałych, nie posiadających funkcji otwierania. Należy pamiętać, że odległość, która pozostanie od góry rolety do sufitu nie może być za mała. Często stosuje się zasadę, że roleta nie powinna wisieć wyżej niż do połowy wysokości ścianki nad wnęką okienną. W momencie, gdy ze względu na zastosowane ozdoby w rolecie, odległość ta jest mniejsza, wówczas powinno się roletę tą zamontować do sufitu. Kolejnym sposobem montażu jest montaż do ramy okiennej. Wówczas roleta mocowana jest na takie same uchwyty, jak przy montażu ściennym/sufitowym, ale te wsporniki są z kolei mocowane do specjalnych uchwytów, które bezinwazyjnie nakłada się na ramę okna. Nie przeszkadza to w zamknięciu okna, ani także nie rozszczelnia ich. Trzecim sposobem montażu rolety jest montaż na karniszu. Tak jak w poprzednim punkcie, sama roleta montowana jest do wsporników ściennych/sufitowych, a ten wspornik mocowany jest do (specjalnie dedykowanego do konkretnego modelu karnisza) uchwytu. Uchwyt ten montujemy na wsporniku karnisza. Ostatnią metodą jest montaż dla rolet RVS. Tutaj zastosowane są specjalne wsporniki (inne niż sufitowe/ścienne) mocowane inwazyjnie do ramy okiennej (przewiercone) lub bezinwazyjnie (nałożone na ramę). Dodatkowo mocuje się przy dolnej ramie okiennej uchwyt, również jest możliwość montażu inwazyjnego (przewiercenia lub przyklejenia przy listwie przyszybowej) lub bezinwazyjnego (założenie uchwytu na skrzydło okienne. Pomiędzy obydwoma uchwytami poprowadzona jest żyłka, po której roleta „jeździ” na profilach. Wszystkie sposoby montażu muszą być ustalone podczas składania zamówienia, gdyż od sposobu montażu zależy jak wysoka będzie ostatecznie roleta.

Mechanizmy do wszystkich rolet (oprócz RVS) są wykonane z aluminium, pokrytego białą farbą. Z przodu profilu przymocowana jest taśma z rzepem, do której mocowana jest odpowiednio uszyta roleta. Mechanizmy mają różne przełożenia, dostosowane do grubości i ilości tkaniny zawieszanej na profilu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego przełożenia możemy z łatwością, bez zbędnego wysiłku regulować wysokość rolety. Możemy zdecydować także o kolorze łańcuszka do regulacji, stronie jego umiejscowienia oraz materiału, z którego jest wykonany. Do wyboru jest wiele kolorów, np. biały, szary, brązowy, stare złoto lub srebrny. Kolor wybieramy pod kolor ramy okna, na którym będzie wisiała roleta. Łańcuszki kolorowe są wykonane z tworzywa sztucznego, zaś srebrne lub stare złoto z metalu, co daje im przewagę w trwałości oraz braku możliwości przebarwień spowodowanych przez światło słoneczne lub np. tłuszcz i inne opary z kuchni. Łańcuszek mocowany jest po prawej lub lewej stronie mechanizmu, w zależności z której strony mamy łatwiejszy dostęp lub po prostu, z której strony nam wygodniej. Na rynek wprowadzono mechanizmy ze sterowaniem elektrycznym (w tym przypadku mechanizm pozostaje taki sam). Dzięki zastosowaniu pilota możemy regulować położenie rolety np. z wygodnej kanapy.

Jak szyjemy rolety?

Rolety w zależności, jakiego są rodzaju możemy uszyć na kilka sposobów. Te wymagające użycia szprosów możemy uszyć tak, by tunel na szpros był z przodu rolety lub z tyłu. Tunel z przodu daje efekt dodatkowej ozdoby. Przy roletach gładkich można zastosować obydwa sposoby, w zależności co nam się bardziej podoba, ale już przy roletach z wzorem lepiej jest zastosować tunele z przodu, gdyż wtedy widzimy, gdzie ukrył się fragment wzoru z tkaniny, a w przypadku zastosowania tuneli z tyłu może dawać to efekt, jakby roleta była uszyta z kilku niepasujących do siebie do końca fragmentów tkaniny.

W przypadku tkanin ze wzorami bardzo dobrą metodą jest zastosowaniu specjalnych taśm wszytych z tyłu tkaniny. Wówczas taśma ta działa jak tunel, w który wkłada się szpros, a tkanina z przodu jest zupełnie gładka (widoczne są jedynie delikatne przeszycia w miejscu wszycia taśmy). Wszystkie rolety mają doszytą specjalną taśmę z meszkiem, dzięki której roleta idealnie i mocno trzyma się na profilu, który posiada rzep ostry. W zależności od rodzaju rolety tkanina u góry szyta jest na płasko lub marszczona zakładkami.

Jak się pierze rolety?

Na początku należy zdjąć tkaninę z mechanizmu. W tym celu należy rozwinąć ją na maksymalną wysokość, po czym należy wyjąć sznureczki z tzw. Gruszek, czyli plastikowej łezki wszytej na dole materiału. Nie należy rozplątywać sznureczków! Po wyjęciu supełka z gruszki należy wyjąć sznurek ze wszystkich kółeczek (wszytych na całej wysokości rolety) poprzez podciągnięcie ich do góry. Na końcu zdejmujemy roletę z mechanizmu poprzez odklejenie taśmy wszytej do tkaniny od rzepa umocowanego na mechanizmie. Po zdjęciu rolety należy wyjąć ewentualne szprosy. Tak przygotowaną tkaninę możemy wyprać (ręcznie, w pralce lub w pralni chemicznej) biorąc pod uwagę sposób prania dołączony do danej tkaniny przez producenta. Zawsze należy przed zakupem upewnić się, w jaki sposób należy prać daną tkaninę, by później nie być rozczarowanym. Żadnej tkaniny dla jej bezpieczeństwa nie powinno się prać w temperaturze wyższej niż 30 stopni Celsjusza i prasować najpierw niską temperaturą i powoli podwyższać sprawdzając, jak dana tkanina się zachowuje. Montaż ponowny rolety jest taki sam ja w przypadku demontażu tylko w odwrotnej kolejności.

Czy rolety nas ograniczają?

W zupełności nie. Możemy zastosować w pomieszczeniu jedynie rolety, ale także dołożyć do nich zasłony. Roletę możemy uszyć na każde skrzydło okienne z osobna (nakładane na każde skrzydło osobno lub zawieszone na ścianie/suficie jedna koło drugiej). W takich przypadkach na każdym oknie z osobna możemy jednocześnie mieć rolety na różnych wysokościach. Ważne jest też to, że mechanizmy można wykorzystać przy kilku aranżacjach. Oznacza to, że w momencie, gdy konkretna tkanina lub jej sposób uszycia nam się znudzi (albo przestanie pasować do wnętrza) możemy zamówić wykonanie jedynie uszycia nowej rolety bez mechanizmu. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze, gdyż jeden mechanizm wykorzystujemy kilkukrotnie, a także możemy wykonać wiele różnych pomysłów na jedno okno.

Jakie są minimalne oraz maksymalne wielkości rolet?

W przypadku rolet na tradycyjnych mechanizmach minimalna szerokość rolety, jaką można zamówić to 30 cm, zaś maksymalna 300 cm (niekiedy szyje się nieco większe rolety). Jeśli chodzi o wysokość to rozpiętość mieści się pomiędzy 50 cm a 300 cm. Jeśli chodzi o rolety UP&DOWN wówczas szerokość mieści się w granicach 30-130 cm, zaś wysokość do około 210 cm.

[1] http://oknoinfo.pl/okno-dachowe-roleta-rzymska-sie-da-pogodzic/

Artykuł przygotowała dla Państwa

Justyna Kwiatkowska

Sprawdź naszą galerię realizacji

Sklep STARGARD

Sklep PYRZYCE

Zapraszamy do naszych sklepów stacjonarnych

  • 10.00 – 18.00

  • 10.00 – 13.00